Wędzidełko to włóknisty fałd błony śluzowej, który łączy wargi lub język z kością. Jeśli wędzidełko jest zbyt krótkie, może być przyczyną różnych problemów, np. związanych z prawidłową wymową, przeżuwaniem pokarmów lub utrzymaniem właściwej higieny jamy ustnej. Problem zauważyć można już w dzieciństwie i rozwiązać go jednym zabiegiem chirurgicznym. Lekarz zaleca wtedy podcięcie wędzidełka. Zabieg jest krótki, stosunkowo prosty i bezpieczny.
Podcięcie wędzidełka języka a górnej wargi
Podcięcie wędzidełka języka a górnej wargi nie różni się w swym przebiegu. Wędzidełko języka to połączenie dna jamy ustnej z językiem, widoczne po jego uniesieniu. Za krótkie wędzidełko może wywołać szereg poważnych problemów już od najmłodszych lat:
- problemy ze ssaniem piersi – przerywane jedzenie, płacz podczas karmienia,
- problemy z wymową – szczególnie w przypadku tych głosek, gdy język powinien podnieść się do góry,
- utrudniona higiena, która często prowadzi do stanów zapalnych
- problemy z prawidłowym odpływem śliny,
- wady zgryzu.
O potrzebie wykonania zabiegu może świadczyć również sercowaty kształt języka, który wynika z pociągania go przez wędzidełko. W przypadku podcięcia wędzidełka górnej wargi wskazane jest one w sytuacji, gdy nieprawidłowa budowa wędzidełka powoduje obniżanie się linii dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych. To natomiast prowadzi do sytuacji, gdzie zęby zaczynają się rozsuwać, co wywołuje powstanie wad zgryzu i tzw. diastemy, czyli widocznej, mało estetycznej przerwy między jedynkami. Decyzja o podcięcia wędzidełka górnej wargi powinna być skonsultowana z lekarzem specjalistą.
Podcięcie wędzidełka u dorosłego
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zabieg wykonać także u dorosłych. Nie wykonanie zabiegu podcięcia wędzidełka w wieku dziecięcym może spowodować wystąpienie powikłań w wieku późniejszym, takich jak zaburzenia wymowy niektórych zgłosek, seplenienie czy rozwoju wad zgryzu.
Sposoby podcinania wędzidełka
Zabieg podcięcia wędzidełka w naszych gabinetach wykonujemy przy użyciu skalpela. Procedura jest bardzo szybka, nie zajmuje więcej niż kilkunastu minut. W jej trakcie może wystąpić niewielkie krwawienie, czym nie należy się martwić. Znieczulenie miejscowe sprawia, że podcinanie wędzidełka jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta. A należy podkreślić, że w naszych gabinetach stosujemy nowoczesne znieczulenie komputerowe Dentapen. Ponadto w przypadku dzieci, zanim podamy znieczulenie, na miejsce to aplikujemy znieczulenie powierzchniowe, tak aby wkłucie nie było dla nich odczuwalne. Czas gojenia się rany jest krótki.