Rozpoznanie recesji dziąsła może nastąpić w momencie zauważenia odmienionego wyglądu zębów. Wyglądają one jakby na bardziej wydłużone. Wpływa to coraz bardziej na estetykę uśmiechu, ale również na dalsze problemy stomatologiczne.  Takie obnażenie zęba i jego korzenia w miejscu, które powinno być osłonięte przez dziąsło, zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy, powoduje nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne, mechaniczne i chemiczne. Obniżenie dziąsła powinno być leczone, ponieważ nawet po wyeliminowaniu przyczyn powstania recesji, dziąsło samo nie wróci na dawne miejsce. 

Przyczyny recesji dziąsła

Recesja dziąsła może mieć różne podłoże. Na obniżenie dziąsła wpływa sposób szczotkowania zębów, a dokładnie niewłaściwie dobrana, za twarda szczoteczka oraz silne, poziome ruchy szorujące. W naszych gabinetach przeprowadzamy instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej, aby na przyszłość wyeliminować tego rodzaju problem. Podobnie nieregularna higiena jamy ustnej to kolejny powód odsłoniętych szyjek zębowych. Nieusuwany osad już nawet po 2 dniach twardnieje i zmienia się w kamień nazębny, którego następstwem mogą być powtarzające się lub utrzymujące stany zapalne dziąsła. 

Kolejną przyczyną bywa bruksizm, czyli niekontrolowane zaciskanie i zgrzytanie zębami, nieprawidłowo wykonane wypełnienia lub uzupełnienia protetyczne, nieudane przyczepy wędzidełek lub leczenie ortodontyczne związane z poszerzaniem łuków zębowych. Recesja dziąsła może mieć miejsce również pod wpływem czynników zewnętrznych, np. kolczyka w wardze lub języku, lub nałogu palenia papierosów. Należy podkreślić, że długoletni palacze to grupa szczególnie narażona na występowanie tego problemu.

Przebieg leczenia tego rodzaju recesji zależy od stopnia zaawansowania choroby. Na pierwszej wizycie dokonujemy przeglądu stanu jamy ustnej oraz przeprowadzamy wywiad z pacjentem, aby dowiedzieć się jak wygląda jego codzienna higiena jamy ustnej. Jeśli recesja dziąsłowa jest niewielka, przeprowadzamy zabiegi higienizacji, aby oczyścić zęby z kamienia i osadu, a następnie wygładzamy powierzchnię korzeni zębów. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonujemy go w komputerowym znieczuleniu miejscowym. Pomaga on dziąsłom ponownie przylegać do zębów. W przypadku mocno zaawansowanego schorzenia, koniecznym może być chirurgiczne pokrycie recesji dziąsłowych. 

Jak rozpoznać odsłonięte szyjki zębowe?

Najbardziej oczywistym objawem odsłoniętych szyjek zębowych jest widoczny defekt estetyczny, czyli “wydłużenie” się zębów i zmiana barwy dziąseł. Ponadto schorzeniu towarzyszy również nadwrażliwość. Szyjki zębowe są silnie unerwione. Ich odsłonięcie może być związane z odczuwaniem przeszywającego. Ból pojawia się zazwyczaj podczas spożywania gorących lub zimnych posiłków, albo szczotkowania zębów,

oddychania przez usta chłodnym powietrzem. Odsłonięte szyjki zębowe są szczególnie narażone na rozwój próchnicy, ponieważ nie są chronione przez szkliwo, a na ich porowatej powierzchni szybko gromadzi się osad. 

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona.png

Indywidualne podejście

W Royal Dental każdy pacjent to przede wszystkim człowiek zmagający się z specyficznymi dolegliwościami, któremu najskuteczniej może pomóc osobiste zaangażowanie naszego personelu i terapia skrojona na miarę konkretnego przypadku.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona2.png

Klinika dla Ciebie

Dobre relacje z pacjentem to nasz priorytet od pierwszego dnia działania kliniki. W ślad za nimi idą najnowszy sprzęt w rękach profesjonalistów i komfortowe warunki leczenia. Te trzy aspekty pozwalają Royal Dental wyznaczać standardy nowoczesnej stomatologii.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona3.png

Wykwalifikowani specjaliści

Do dyspozycji naszych pacjentów oddajemy zgrany zespół lekarzy stomatologów oraz psychoterapeutów stale podnoszących swoje kwalifikacje i prowadzących leczenie zgodnie z aktualnymi trendami w swojej sztuce.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona4.png

Oferta skierowana również dla dzieci

W Royal Dental ze szczególną troską pochylamy się nad najmłodszymi pacjentami. Nasi stomatolodzy dysponują technologiami umożliwiającymi bezbolesne leczenie zębów oraz indywidualnym podejściem zapewniającym dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona5.svg

Wi-fi w gabinecie

Sieć internetowa w każdym w całym budynku

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona6.svg

Klimatyzowane wnętrza

Każde z pomieszczeń posiada klimatyzację

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona7.svg

Parking dla pacjentów

Bezpłatny parking dla każdego z pacjentów

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona8.svg

Płatność kartą

Posiadamy terminal płatniczy

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona9.svg

Dla niepełnosprawnych

Wjazd dostosowany dla osób niepełnosprawnych

Certyfikaty doskonałości