Resekcja wierzchołka korzenia jest zabiegiem wykonywanym w ramach chirurgii stomatologicznej. W naszych gabinetach korzystamy z nowoczesnego, zaawansowanego sprzętu medycznego, dzięki czemu każdy przeprowadzany przez naszych specjalistów zabieg jest bezpieczny, skuteczny i bardzo precyzyjny. Współczesna stomatologia pozwala nam uratować nawet bardzo chore zęby, które kiedyś kwalifikowałyby się jedynie do ekstrakcji. Tak też jest w przypadku zabiegu resekcji wierzchołka korzenia, który daje nam możliwość ocalenia zęba nawet z rozległym stanem zapalnym.

Jak wygląda resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Zabiegi resekcji wierzchołków korzeni polegają na chirurgicznym odcięciu wierzchołka korzenia zęba. Przeprowadzamy je w naszych gabinetach przy użyciu mikroskopu zabiegowego, który pozwala nam na niezwykle precyzyjne opracowania chorych miejsc. Leczenie jest bezbolesne, ponieważ stosujemy znieczulenie miejscowe. Zanim jednak do niego przystąpimy, wykonywane są badania diagnostyczne, w tym trójwymiarowa tomografia komputerowa, dzięki której lekarz przygotowuje szczegółowy plan działania. Dokładna diagnostyka jest podstawą skutecznie wykonanego zabiegu – pozwala chirurgowi rozpoznać położenie korzenia oraz rozległość zmiany zapalnej. Ponadto umożliwia również wykonanie zabiegu w minimalnie inwazyjny sposób. 

Resekcje wierzchołków korzeni rozpoczynają się od oczyszczenia otaczającej korzeń kości z wszelkich infekcji i stanów zapalnych. Następnie odcinany jest końcowy fragment korzenia. Obszar, w którym następuje przez to niewielka utrata kości, po pewnym czasie ulegnie naturalnej odbudowie. Korzeń szczelnie izolujemy materiałem MTA, tzw. wypełnieniem wstecznym, które chroni wnętrze kanału przed przedostaniem się do niego bakterii. Na koniec lekarz zakłada szwy w miejscu, gdzie wykonane było nacięcie dziąsła, które umożliwiło dostęp do wierzchołka.

Kiedy wykonać resekcję wierzchołka?

Resekcję wierzchołka korzenia wykonuje się w sytuacji zębów z rozległym stanem zapalnym okołowierzchołkowym, gdy zmiany te nie mogą zostać poddane leczeniu kanałowemu, np. z powodu budowy anatomicznej zęba uniemożliwiającej wykonanie tego rodzaju zabiegu. Innym powodem może być sytuacja, kiedy leczenie endodontyczne lub powtórne leczenie endodontyczne, czyli tzw. reendo, nie przyniosło oczekiwanych rezultatów w postaci usunięcia ogniska zapalnego.  

Jak długo utrzymuje się opuchlizna po resekcji korzenia?

Lekarz po wykonaniu resekcji wierzchołków korzeni każdorazowo informuje pacjentów o wszelkich zaleceniach pozabiegowych oraz przekazuje leki przeciwbólowe i zimne okłady. Przez ten czas dobrze jest:

  • nadal przykładać zimne okłady w domu, 
  • spożywać jedynie chłodne pokarmy, 
  • pić dużo płynów, najlepiej chłodnych i nie przez słomkę,
  • delikatnie szczotkować zęby z pominięciem newralgicznego miejsca, 
  • regularnie przyjmować leki zalecone przez lekarza,
  • powstrzymać się od wysiłku fizycznego minimum 1 dzień po zabiegu.

Opuchlizna zazwyczaj pojawia się zaraz po zakończeniu zabiegów resekcji wierzchołków korzeni i mija maksymalnie po kilku dniach.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona.png

Indywidualne podejście

W Royal Dental każdy pacjent to przede wszystkim człowiek zmagający się z specyficznymi dolegliwościami, któremu najskuteczniej może pomóc osobiste zaangażowanie naszego personelu i terapia skrojona na miarę konkretnego przypadku.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona2.png

Klinika dla Ciebie

Dobre relacje z pacjentem to nasz priorytet od pierwszego dnia działania kliniki. W ślad za nimi idą najnowszy sprzęt w rękach profesjonalistów i komfortowe warunki leczenia. Te trzy aspekty pozwalają Royal Dental wyznaczać standardy nowoczesnej stomatologii.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona3.png

Wykwalifikowani specjaliści

Do dyspozycji naszych pacjentów oddajemy zgrany zespół lekarzy stomatologów oraz psychoterapeutów stale podnoszących swoje kwalifikacje i prowadzących leczenie zgodnie z aktualnymi trendami w swojej sztuce.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona4.png

Oferta skierowana również dla dzieci

W Royal Dental ze szczególną troską pochylamy się nad najmłodszymi pacjentami. Nasi stomatolodzy dysponują technologiami umożliwiającymi bezbolesne leczenie zębów oraz indywidualnym podejściem zapewniającym dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona5.svg

Wi-fi w gabinecie

Sieć internetowa w każdym w całym budynku

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona6.svg

Klimatyzowane wnętrza

Każde z pomieszczeń posiada klimatyzację

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona7.svg

Parking dla pacjentów

Bezpłatny parking dla każdego z pacjentów

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona8.svg

Płatność kartą

Posiadamy terminal płatniczy

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona9.svg

Dla niepełnosprawnych

Wjazd dostosowany dla osób niepełnosprawnych

Certyfikaty doskonałości