Próchnica i wywołane przez nią zmiany to najczęstsza choroba zębów, z którą zgłaszają się do nas pacjenci. Regularne wizyty w gabinecie stomatologa zapobiegają jej rozwojowi, jednak nadal wiele osób zgłasza się do nas dopiero z bolącym zębem, kiedy w uzębieniu pojawiają się już ubytki. Zazwyczaj w takich sytuacjach niezbędne okazuje się oczyszczenie i wypełnienie odpowiednim materiałem powstałej zmiany próchniczej. Niegdyś powszechne były wypełnienia amalgamatowe. Dziś stomatologia oferuje różnego rodzaju wypełnienia estetyczne, które sprawiają, że przeleczony ząb nie odróżnia się wizualnie od reszty uzębienia.
Jakie są rodzaje wypełnień estetycznych?
Wypełnienia kompozytowe to od dłuższego bardzo popularny sposób na opracowanie ubytków. Przygotowywane są z tworzywa sztucznego. Kompozyt można dopasować do kolorystyki zębów, dzięki czemu daje on bardzo naturalny, estetyczny rezultat. Z tego powodu wypełnienia kompozytowe stosowane są w przypadku leczenia zarówno zębów tylnych , jak i przednich. Po umieszczeniu materiału w ubytku dentysta naświetla ząb specjalną lampą polimeryzacyjną, dlatego mówimy, że są światłoutwardzalne. W przypadku rozległych ubytków lepszym i równie estetycznym rozwiązaniem będą nakłady koronowe.
Jednym z rodzajów wypełnień estetycznych są także nakłady koronowe inlay i onlay. Wykonywane są w pracowni protetycznej na podstawie wcześniej pobranego wycisku zęba. Wyróżniają się niezwykłą precyzją i estetyką. Materiał, z jakiego są wykonane to wysokiej jakości porcelana, co sprawia, że są bardzo wytrzymałe i służą pacjentom przez wiele lat. Taki rodzaj wypełnień estetycznych stosujemy w przypadku rozległych ubytków w zębach bocznych oraz w sytuacji zębów uszkodzonych mechanicznie. Inlay i onlay to nie tylko wypełnienie, ale swego rodzaju rekonstrukcja uzębienia.
Wypełnienie estetyczne jedynek
W przypadku wypełnienia estetycznego jedynek najważniejszy jest dobór idealnej barwy plomby do zęba, tak aby wypełnienie nie odróżniało się kolorystyką od zdrowej części zęba. Rozwiązaniem jest wtedy warstwowa odbudowa zęba materiałem kompozytowym wysokiej jakości, którego cząsteczki są małe, przez co umożliwia doskonałe wypolerowanie.
Czemu wypełnienie światłoutwardzalne jest lepsze niż amalgamatowe?
Wypełnienie amalgamatowe wykorzystuje do uzupełniania ubytków materiał, który składa się z połączenie odpowiednich proporcji rtęci, miedzi, cynku, cyny i srebra. Wychodzą one z użycia, nie wykonujemy tego rodzaju uzupełnień w naszym gabinecie, gdyż nie można dobrać ich koloru do odcienia zębów pacjenta, jak to ma miejsce w przypadku wypełnień światłoutwardzalnych. Dodatkowo wykazują one niezdolność do łączenia się ze szkliwem zębów oraz z zębiną, przez co w szczelinach pomiędzy amalgamatową plombą a tkanką zęba może rozwijać się próchnica. Ponadto po założeniu tej srebrnej plomby po pewnym czasie dochodzi do przebarwienia zęba, co również nie ma miejsc w przypadku wypełnień kompozytowych.