Gdy kamień nazębny przemieszcza się głębiej – pod dziąsła, zabieg skalingu, czyli usuwanie kamienia nazębnego może okazać się niewystarczający. Płytka nazębna napierają na przyzębie zaczyna je niszczyć, co wywołuje choroby przyzębią. Dentysta może poinformować Pacjenta o potrzebie wykonania kiretażu – leczenia, które pomoże wyeliminować dolegliwości, takie jak krwawiące dziąsła, niesmak w ustach, dyskomfort podczas spożywaniu posiłków.

Co to jest kiretaż?

Kiretaż polega na oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych z kamienia nazębnego i chorych tkanek. Kieszonki zębowe to szczeliny pomiędzy dziąsłem a zębem, w których mnożą się bakterie, powodując powstanie cofniętych szyjek zębowych. Te są problematyczne, gdyż wykazują nadwrażliwość na dotyk i zmiany temperatury. Ponadto mogą wywołać krępujący, nieprzyjemny zapach z ust.  Ostatecznie podnoszą ryzyko rozwoju stanów zapalnych, rozchwiania zębów, a nawet ich utraty.

Celem wykonania kiretażu jest jest oczyszczenie i spłycenie kieszonek dziąsłowych, czyli powstrzymanie lub niedopuszczenie do procesu nadmiernego gromadzenia się w nich kamienia nazębnego. Zabieg wykonujemy w komputerowym znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że pacjent nie odczuwa żadnego bólu. 

Rodzaje kiretaży

Lekarz może zalecić wykonanie kiretażu zamkniętego lub otwartego – w zależności od tego, jakiej głębokości są kieszonki zębowe. Za pomocą specjalnego narzędzie, zwanego kiretem, usuwa kamień nazębny i zapalnie zmienione tkanki z kieszonek dziąsłowych.

Kiretaż zamknięty – przeprowadzamy go w przypadku, gdy rozmiar kieszonek przyzębnych nie przekracza 5 mm. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, jednak bez potrzeby nacinania dziąsła i odwarstwienia płata śluzówkowego. Po wykonaniu kiretażu zamkniętego, lekarz płucze miejsca zmienione chorobowo. Po około tygodniu wyznaczana jest wizyta kontrolna. 

Kiretaż otwarty – zabieg wykonujemy, w sytuacji głębokich kieszonek dziąsłowych, czyli takim powyżej 5 mm. Zabieg rozpoczyna się podaniem znieczulenia. Następnie lekarz przecina dziąsło oraz usuwa kamień nazębny i tkankę zapalną. Po oczyszczeniu kieszonki następuje oczyszczenie i zszycie nacięcia. W tym przypadku wymagana jest jeszcze jedna wizyta w celu zdjęcia szwów i obejrzenia gojącego się miejsca. 

Zalecenia po zabiegu

Lekarz każdorazowo informuje pacjenta o wskazaniach pozabiegowych. Aby szybciej przejść czas rekonwalescencji, szczególnie w przypadku kiretażu otwartego, bardzo ważne jest, aby:

  • nie szczotkować zębów przez 12 godzin po zabiegu, a następnie myć je jedynie specjalną, miękką szczotką, wskazaną dla osób po zabiegu chirurgicznym,
  • przez pewien czas po wykonaniu zabiegu nie czyścić zębów nićmi dentystycznymi,
  • jeśli jest potrzeba zażycia tabletki przeciwbólowej, bezwzględnie nie należy korzystać z aspiryny, 
  • przez jeden dzień od wykonania zabiegu należy powstrzymać się od ciepłych i gorących napojów, alkoholu, papierosów, gdyż wzmagają one krwawienie 
  • przez tydzień po zabiegu wskazane jest unikanie mocnego przeżuwania, posiłki powinny być półpłynne. 
https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona.png

Indywidualne podejście

W Royal Dental każdy pacjent to przede wszystkim człowiek zmagający się z specyficznymi dolegliwościami, któremu najskuteczniej może pomóc osobiste zaangażowanie naszego personelu i terapia skrojona na miarę konkretnego przypadku.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona2.png

Klinika dla Ciebie

Dobre relacje z pacjentem to nasz priorytet od pierwszego dnia działania kliniki. W ślad za nimi idą najnowszy sprzęt w rękach profesjonalistów i komfortowe warunki leczenia. Te trzy aspekty pozwalają Royal Dental wyznaczać standardy nowoczesnej stomatologii.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona3.png

Wykwalifikowani specjaliści

Do dyspozycji naszych pacjentów oddajemy zgrany zespół lekarzy stomatologów oraz psychoterapeutów stale podnoszących swoje kwalifikacje i prowadzących leczenie zgodnie z aktualnymi trendami w swojej sztuce.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona4.png

Oferta skierowana również dla dzieci

W Royal Dental ze szczególną troską pochylamy się nad najmłodszymi pacjentami. Nasi stomatolodzy dysponują technologiami umożliwiającymi bezbolesne leczenie zębów oraz indywidualnym podejściem zapewniającym dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona5.svg

Wi-fi w gabinecie

Sieć internetowa w każdym w całym budynku

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona6.svg

Klimatyzowane wnętrza

Każde z pomieszczeń posiada klimatyzację

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona7.svg

Parking dla pacjentów

Bezpłatny parking dla każdego z pacjentów

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona8.svg

Płatność kartą

Posiadamy terminal płatniczy

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona9.svg

Dla niepełnosprawnych

Wjazd dostosowany dla osób niepełnosprawnych

Certyfikaty doskonałości