Gdy kamień nazębny przemieszcza się głębiej – pod dziąsła, zabieg skalingu, czyli usuwanie kamienia nazębnego może okazać się niewystarczający. Płytka nazębna napierają na przyzębie zaczyna je niszczyć, co wywołuje choroby przyzębią. Dentysta może poinformować Pacjenta o potrzebie wykonania kiretażu – leczenia, które pomoże wyeliminować dolegliwości, takie jak krwawiące dziąsła, niesmak w ustach, dyskomfort podczas spożywaniu posiłków.
Co to jest kiretaż?
Kiretaż polega na oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych z kamienia nazębnego i chorych tkanek. Kieszonki zębowe to szczeliny pomiędzy dziąsłem a zębem, w których mnożą się bakterie, powodując powstanie cofniętych szyjek zębowych. Te są problematyczne, gdyż wykazują nadwrażliwość na dotyk i zmiany temperatury. Ponadto mogą wywołać krępujący, nieprzyjemny zapach z ust. Ostatecznie podnoszą ryzyko rozwoju stanów zapalnych, rozchwiania zębów, a nawet ich utraty.
Celem wykonania kiretażu jest jest oczyszczenie i spłycenie kieszonek dziąsłowych, czyli powstrzymanie lub niedopuszczenie do procesu nadmiernego gromadzenia się w nich kamienia nazębnego. Zabieg wykonujemy w komputerowym znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że pacjent nie odczuwa żadnego bólu.
Rodzaje kiretaży
Lekarz może zalecić wykonanie kiretażu zamkniętego lub otwartego – w zależności od tego, jakiej głębokości są kieszonki zębowe. Za pomocą specjalnego narzędzie, zwanego kiretem, usuwa kamień nazębny i zapalnie zmienione tkanki z kieszonek dziąsłowych.
Kiretaż zamknięty – przeprowadzamy go w przypadku, gdy rozmiar kieszonek przyzębnych nie przekracza 5 mm. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, jednak bez potrzeby nacinania dziąsła i odwarstwienia płata śluzówkowego. Po wykonaniu kiretażu zamkniętego, lekarz płucze miejsca zmienione chorobowo. Po około tygodniu wyznaczana jest wizyta kontrolna.
Kiretaż otwarty – zabieg wykonujemy, w sytuacji głębokich kieszonek dziąsłowych, czyli takim powyżej 5 mm. Zabieg rozpoczyna się podaniem znieczulenia. Następnie lekarz przecina dziąsło oraz usuwa kamień nazębny i tkankę zapalną. Po oczyszczeniu kieszonki następuje oczyszczenie i zszycie nacięcia. W tym przypadku wymagana jest jeszcze jedna wizyta w celu zdjęcia szwów i obejrzenia gojącego się miejsca.
Zalecenia po zabiegu
Lekarz każdorazowo informuje pacjenta o wskazaniach pozabiegowych. Aby szybciej przejść czas rekonwalescencji, szczególnie w przypadku kiretażu otwartego, bardzo ważne jest, aby:
- nie szczotkować zębów przez 12 godzin po zabiegu, a następnie myć je jedynie specjalną, miękką szczotką, wskazaną dla osób po zabiegu chirurgicznym,
- przez pewien czas po wykonaniu zabiegu nie czyścić zębów nićmi dentystycznymi,
- jeśli jest potrzeba zażycia tabletki przeciwbólowej, bezwzględnie nie należy korzystać z aspiryny,
- przez jeden dzień od wykonania zabiegu należy powstrzymać się od ciepłych i gorących napojów, alkoholu, papierosów, gdyż wzmagają one krwawienie
- przez tydzień po zabiegu wskazane jest unikanie mocnego przeżuwania, posiłki powinny być półpłynne.