Periodontologia to dział stomatologii poświęcony przyzębiu i błonie śluzowej jamy ustnej. Nie tylko próchnica, ale również zaniedbania w tym obszarze prowadzą do poważnych komplikacji, w tym do utraty zębów. Krwawienie dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, obrzęki, rozchwianie zębów to symptomy, które mogą wskazywać na potrzebę udania się do lekarza periodontologa. Do najczęściej leczonych schorzeń przyzębia należy paradontoza, zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.
Czym zajmuje się periodontologia?
Periodontologia zajmuje się leczeniem wszelkich chorób dotykających błonę śluzową oraz przyzębia, czyli dziąsła, ozębną, okostną, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy. Główną przyczyną powstania zmian patologicznych w tym obszarze jest nieregularna i niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zaniedbania w szczotkowaniu zębów prowadzą do mineralizacji osadu i przekształcenia w kamień nazębny. Ten może być oczyszczony jedynie w profesjonalnym zabiegu stomatologicznym w gabinecie dentysty. Wiele osób zwleka jednak z takim oczyszczeniem zębów. Gromadzące się na kamieniu bakterie nie tylko niszczą szkliwo i wpływają na rozwój próchnicy, ale również prowadzą do stanów zapalnych przyzębia.
Inną przyczyną chorób przyzębia mogą być wady zgryzu, niewłaściwie dobrane protezy zębowe lub bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami. Ponadto mogą one się pojawić w sytuacji znacznego obniżenia odporności organizmu, np. w trakcie chorób takich jak cukrzyca, bulimia, nowotwory, HIV. Ostatnim powodem jest niewłaściwa dieta, uboga w witaminy z grupy B i C, oraz częste korzystanie z używek, takich jak tytoń lub alkohol.
Leczenie chorób przyzębia składa się z kilku etapów. Na pierwszej wizycie periodontolog zapoznaje się z problemem, kieruje na badania diagnostyczne (które pacjent wykonuje na miejscu w naszym gabinecie rtg) i na tej podstawie przedstawia szczegółową diagnozę oraz plan leczenia. Następnie lekarz lub dyplomowana higienistka przeprowadza kompleksową higienizację zębów, aby poprawić poziom higieny jamy ustnej pacjenta. W jej skład wchodzą: skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzacja. Na koniec zaleca, w jaki sposób dbać codziennie w domu o właściwą higienę jamy ustnej.
Jeśli jednak doszło już do paradontozy lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne oraz oczyszczanie kieszonek dziąsłowych. W przypadku mocno zaawansowanych zmian chorobowych periodontolog może skierować pacjenta na leczenie protetyczne lub do innego lekarza specjalisty.
Jakie możemy rozpoznać choroby przyzębia?
Do najczęstszych przyczyn chorób przyzębia należą:
- długotrwałe krwawienie dziąseł, np. podczas czyszczenia zębów,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- odsłonięcie, cofanie się szyjek zębowych,
- nadwrażliwość zębów,
- obrzęki zębów i dziąseł,
- ruszanie się zębów,
- suchość w jamie ustnej.
Jeśli zauważasz u siebie niektóre z wyżej wymienionych objawów, zachęcamy do zarejestrowania się na wizytę stomatologiczną. Wczesne rozpoczęcie leczenia to małoinwazyjne, nieskomplikowane zabiegi i krótszy czas leczenia.