Periodontologia to dział stomatologii poświęcony przyzębiu i błonie śluzowej jamy ustnej. Nie tylko próchnica, ale również zaniedbania w tym obszarze prowadzą do poważnych komplikacji, w tym do utraty zębów. Krwawienie dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, obrzęki, rozchwianie zębów to symptomy, które mogą wskazywać na potrzebę udania się do lekarza periodontologa. Do najczęściej leczonych schorzeń przyzębia należy paradontoza, zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. 

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia zajmuje się leczeniem wszelkich chorób dotykających błonę śluzową oraz przyzębia, czyli dziąsła, ozębną, okostną, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy. Główną przyczyną powstania zmian patologicznych w tym obszarze jest nieregularna i niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zaniedbania w szczotkowaniu zębów prowadzą do mineralizacji osadu i przekształcenia w kamień nazębny. Ten może być oczyszczony jedynie w profesjonalnym zabiegu stomatologicznym w gabinecie dentysty. Wiele osób zwleka jednak z takim oczyszczeniem zębów. Gromadzące się na kamieniu bakterie nie tylko niszczą szkliwo i wpływają na rozwój próchnicy, ale również prowadzą do stanów zapalnych przyzębia. 

Inną przyczyną chorób przyzębia mogą być wady zgryzu, niewłaściwie dobrane protezy zębowe lub bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami. Ponadto mogą one się pojawić w sytuacji znacznego obniżenia odporności organizmu, np. w trakcie chorób takich jak cukrzyca, bulimia, nowotwory, HIV. Ostatnim powodem jest niewłaściwa dieta, uboga w witaminy z grupy B i C, oraz częste korzystanie z używek, takich jak tytoń lub alkohol. 

Leczenie chorób przyzębia składa się z kilku etapów. Na pierwszej wizycie periodontolog zapoznaje się z problemem, kieruje na badania diagnostyczne (które pacjent wykonuje na miejscu w naszym gabinecie rtg) i na tej podstawie przedstawia szczegółową diagnozę oraz plan leczenia. Następnie lekarz lub dyplomowana higienistka przeprowadza kompleksową higienizację zębów, aby poprawić poziom higieny jamy ustnej pacjenta. W jej skład wchodzą: skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzacja. Na koniec zaleca, w jaki sposób dbać codziennie w domu o właściwą higienę jamy ustnej. 

Jeśli jednak doszło już do paradontozy lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne oraz oczyszczanie kieszonek dziąsłowych. W przypadku mocno zaawansowanych zmian chorobowych periodontolog może skierować pacjenta na leczenie protetyczne lub do innego lekarza specjalisty.

Jakie możemy rozpoznać choroby przyzębia?

Do najczęstszych przyczyn chorób przyzębia należą:

  • długotrwałe krwawienie dziąseł, np. podczas czyszczenia zębów,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • odsłonięcie, cofanie się szyjek zębowych,
  • nadwrażliwość zębów, 
  • obrzęki zębów i dziąseł,
  • ruszanie się zębów,
  • suchość w jamie ustnej.

Jeśli zauważasz u siebie niektóre z wyżej wymienionych objawów, zachęcamy do zarejestrowania się na wizytę stomatologiczną. Wczesne rozpoczęcie leczenia to małoinwazyjne, nieskomplikowane  zabiegi i krótszy czas leczenia. 

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona.png

Indywidualne podejście

W Royal Dental każdy pacjent to przede wszystkim człowiek zmagający się z specyficznymi dolegliwościami, któremu najskuteczniej może pomóc osobiste zaangażowanie naszego personelu i terapia skrojona na miarę konkretnego przypadku.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona2.png

Klinika dla Ciebie

Dobre relacje z pacjentem to nasz priorytet od pierwszego dnia działania kliniki. W ślad za nimi idą najnowszy sprzęt w rękach profesjonalistów i komfortowe warunki leczenia. Te trzy aspekty pozwalają Royal Dental wyznaczać standardy nowoczesnej stomatologii.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona3.png

Wykwalifikowani specjaliści

Do dyspozycji naszych pacjentów oddajemy zgrany zespół lekarzy stomatologów oraz psychoterapeutów stale podnoszących swoje kwalifikacje i prowadzących leczenie zgodnie z aktualnymi trendami w swojej sztuce.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona4.png

Oferta skierowana również dla dzieci

W Royal Dental ze szczególną troską pochylamy się nad najmłodszymi pacjentami. Nasi stomatolodzy dysponują technologiami umożliwiającymi bezbolesne leczenie zębów oraz indywidualnym podejściem zapewniającym dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona5.svg

Wi-fi w gabinecie

Sieć internetowa w każdym w całym budynku

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona6.svg

Klimatyzowane wnętrza

Każde z pomieszczeń posiada klimatyzację

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona7.svg

Parking dla pacjentów

Bezpłatny parking dla każdego z pacjentów

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona8.svg

Płatność kartą

Posiadamy terminal płatniczy

https://www.royal-dental.pl/wp-content/uploads/2021/04/ikona9.svg

Dla niepełnosprawnych

Wjazd dostosowany dla osób niepełnosprawnych

Certyfikaty doskonałości