Wiele osób wizytę w gabinecie stomatologicznym kojarzy jedynie z leczeniem zębów. Jednak równie ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie potrzebom późniejszego leczenia. Szczególnie istotne jest to w przypadku stanu zdrowia zębów mlecznych u dzieci. Niektórzy sądzą, że skoro i tak wypadną, nie wymagają opieki i szczególnej kontroli. Przekonanie takie jest bardzo błędne. Zaniedbania w tej kwestii mają wpływ na prawidłowy rozwój zębów stałych. Przedwczesna utrata zębów mlecznych prowadzi do wad zgryzu lub problemów z wymową. Utrzymanie dokładnej higieny jamy ustnej dziecka jest jednak prawdziwym wyzwaniem! Pomóc w tym może prosty i bezbolesny zabieg – lakowanie zębów.
Co to jest lakowanie zębów?
Oczyszczenia każdej przestrzeni zębów małego dziecka jest trudne dla rodziców. Występujące w zębach mlecznych głębokie bruzdy i nieregularne szczeliny sprawiają, że są one szczególnie podatne na powstawanie próchnicy. Lakowanie zębów polega na precyzyjnym uszczelnieniu wszelkich bruzd i pofałdowań zębowych specjalnym lakiem. Zapobiega to odkładaniu się w nich resztek pokarmów i gromadzeniu bakterii próchnicotwórczych. Najlepszym momentem na lakowanie zębów jest czas po całkowitym wyrżnięciu się zębów, zanim rozwiną się pierwsze zmiany próchnicze. Zabieg lakowania jest dobrą okolicznością do odbycia z dzieckiem wizyty adaptacyjnej. Jest on bezbolesny i krótki, dzięki czemu dziecko nabierze zaufania do kolejnych wizyt w gabinecie.
Lakujemy nie tylko mleczaki, ale i zęby stałe. Najlepiej między 5-8 rokiem życia dziecka, kiedy wyrżnie się pierwszy ząb trzonowy. Kolejne zabiegi powinny się odbywać w miarę rozwoju zębów bocznych. Zalecamy również przeprowadzanie lakowania zębów u dorosłych, o ile pozwala na to stan uzębienia.
Aby dokładnie zrozumieć, na czym polega i co to jest lakowanie zębów, przyjrzyjmy się poszczególnym etapom zabiegu:
- oczyszczanie zębów za pomocą delikatnej piaskarki,
- osuszenie i przygotowanie do lakowania,
- laserowa diagnostyka – bezbolesne i bezpieczne sprawdzanie, czy w obrębie uśmiechu nie ma zmian próchnicowych,
- bezbolesne wytrawianie zęba,
- aplikacja specjalnego laku,
- naświetlanie zębów w celu utwardzenia laku.
Jeśli lekarz zauważy zmiany próchnicowe na powierzchni żującej zębów trzonowych i przedtrzonowych stałych podczas diagnostyki laserem diodowym, schemat działania jest odmienny – wykonujemy tzw. lakowanie poszerzone. Przed aplikacją laku zęby są dokładnie oczyszczane, a zmiany próchnicowe usunięte przy użyciu delikatnego wiertła diamentowego.
Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?
Lakowanie jest zabiegiem, który wykonuje się od wielu lat i uznaje za bezpieczny zarówno dla szkliwa, jak i dla całego organizmu. Nadal jednak spotykamy się z pytaniem, czy lakowanie zębów jest szkodliwe. Wszystkich naszych pacjentów zapewniamy, że lakowanie zębów zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych jest w pełni bezpieczne, a nawet więcej – chroni przed niebezpieczeństwem, jakim jest próchnica i jej konsekwencje.