Lepiej zapobiegać niż leczyć
Profilaktyka dziecięca jest niezwykle istotna, zęby mleczne są zdecydowanie słabsze od zębów stałych dlatego dwa razy szybciej ulegają próchnicy. Dlatego już za wczasu należy pomyśleć o zabezpieczeniu zębów przed pojawiającymi się ogniskami próchnicy. Pozwoli to uniknąć dziecku borowania, a sama wizyta będzie dla niego tylko przyjemną i zabawną przygodą.
Lakierowanie
Lakierowanie inaczej fluoryzacja zębów. Jest to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia (fluoryzacja kontaktowa). Taka fluoryzacja może być przeprowadzana u dzieci jak i dorosłych.Dzięki fluoryzacji w prosty sposób można zapobiegać próchnicy, bowiem pod wpływem fluoru związki wapnia budujące zęby słabiej rozpuszczają się w kwasach, których w jamie ustnej nie brakuje. Klinika Royal Dental oferuje różne rodzaje fluoryzacji dla dzieci, jednak najbardziej uwielbianą formą jest zastosowanie smakowych pianek. Państwa pociechy z pewnością opuszczą gabinet Royal Dental z uśmiechem, bowiem zabieg jest całkowicie bezbolesny
Lakowanie
Lakowanie zębów aż o 80 % zmniejsza ryzyko pojawienia się ubytków u dzieci. Lakowanie zębów wykonujemy kiedy bruzdy zębów trzonowych i przedtrzonowych nie zostały jeszcze zaatakowane przez próchnicę. Budowa tych zębów sprzyja zaleganiu się resztek pokarmowych w najmniejszych szczelinach, przez co są to miejsca najtrudniejsze do doczyszczenia. Lak stanowi doskonałą barierę ochronną przed szkodliwymi dla uśmiechu czynnikami zewnętrznymi (np. cukrem).
Lapisowanie
Niestety jednym z najpopularniejszych stereotypów pokutujących wśród rodziców jest przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo przecież prędzej czy później i tak wypadną. To błędne myślenie! Stan zdrowia zębów mlecznych u dziecka ma wpływ na rozwój kości żuchwy i szczęki, a także pojawiające się później zęby stałe. Co więcej, mleczaki są z reguły słabiej zmineralizowane, więc próchnica atakuje je szybciej i może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak ropne zakażenia czy konieczność przyjmowania antybiotyków. Przedwczesna utrata choćby jednego zęba mlecznego nie pozostaje też bez wpływu na tworzenie się wad zgryzu, które wymagają później długotrwałego leczenia ortodontycznego. Nie można również zapominać, że w okresie, gdy w buzi dziecka zaczynają pojawiać się już zęby stałe, próchnica z mleczaków może je szybko zaatakować.
Lapisowanie zębów mlecznych to jedna z możliwych metod leczenia próchnicy u dzieci. Wykorzystuje się ją zwłaszcza w przypadkach, gdy ze względu na duże zniszczenie zęba pojawia się ryzyko, że tradycyjne wypełnienie może się nie utrzymać. Zabieg polega na impregnacji zęba azotanem srebra. Jest to substancja o udowodnionym działaniu bakteriobójczym, więc hamuje rozwój próchnicy i chroni ząb przed koniecznością ekstrakcji.
Zabieg lapisowania składa się z kilku etapów. Na początku lekarz oczyszcza ząb z osadu nazębnego z pomocą szczoteczki z wodą utlenioną. Następnie jest on płukany strumieniem zwykłej wody i osuszany sprężonym powietrzem. Po zabezpieczeniu przed dostępem śliny ząb zwilża się płynem dezynfekującym, a później – nasącza przez 2-3 minuty roztworem azotanu srebra. Aby uruchomić jego dobroczynne właściwości, ząb trzeba na koniec posmarować substancją strącającą azotan srebra Wówczas – w połączeniu z twardymi tkankami zęba – azotan srebra tworzy odporny na próchnicę białczan srebra.