Royal Dental

Profilaktyka zdrowych zębów

Od dawna wiadomo, że w medycynie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też w Klinice Royal Dental konsekwentnie stawiamy na promowanie profilaktyki. Kiedy już pojawią się pierwsze oznaki problemów, sięgamy po zabiegi higienizacyjne, które zastosowane w odpowiednim momencie mogą skutecznie zapobiec potencjalnym chorobom.

Skąd się biorą kamień i osad nazębny

ednym z pierwszych zwiastunów potencjalnych problemów z zębami jest płytka bakteryjna. Płytka nazębna to lepki osad w postaci biofilmu, bezbarwny lub o barwie jasnożółtej, który regularnie powstaje na zębach m.in. w wyniku spożywania posiłków i napojów. Innymi słowy, jest to lepka bakteryjna powłoka odkładająca się na powierzchni zębów. Z biegiem czasu powstaje z niej twardy kamień nazębny. Generalnie rzecz ujmując, nieusuwana płytka nazębna oraz kamień nazębny mają negatywny wpływ na kondycję zębów i dziąseł. Zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą prowadzić do rozwoju stanów zapalnych i poważniejszych dolegliwości, jak np. obniżanie linii dziąseł, zanik kości, a nawet utrata zębów.

Kamień nazębny to osad o barwie żółtawo-brązowawej, który tworzy się w konsekwencji mineralizacji płytki nazębnej. Aby zachować zdrowie i urodę zębów, płytkę nazębną należy regularnie eliminować. Niestety, gdy kamień już się pojawi, nie jesteśmy w stanie usunąć go za pomocą szczoteczki. Jedyną skuteczną metodą na jego pozbycie się jest profesjonalne usuwanie kamienia w gabinecie stomatologa. 

W Klinice Royal Dental zabiegi te są wykonywane przez wykwalifikowane higienistki stomatologiczne w ramach profilaktyki. Kamień nazębny redukowany jest za pomocą ultradźwięków, które usuwają złogi z powierzchni zęba. Zabieg jest bezbolesny i trwa około godziny, jednak w sporadycznych przypadkach personel podaje znieczulenie, aby pacjent czuł się w pełni komfortowo. 

Kolejnym etapem po pozbyciu się warstwy kamienia jest zabieg piaskowania, czyli usuwanie przebarwień za pomocą urządzenia zwanego piaskarką. Piaskowanie zębów można przeprowadzić u każdego pacjenta, któremu zależy na estetycznym i zdrowym uśmiechu. W takich przypadkach wystarczający jest jeden zabieg co sześć miesięcy. Nieco częściej – nawet co trzy miesiące – piaskowanie zębów wskazane jest u palaczy, osób pijących dużo kawy i herbaty, osób noszących aparaty ortodontyczne oraz z tzw. zębami stłoczonymi, które trudno dokładnie oczyścić podczas codziennego szczotkowania. Regularne piaskowanie zębów usuwa osad i powierzchowne przebarwienia, a także pomaga zapobiegać najczęstszym chorobom jamy ustnej.

Złote zasady profilaktyki zdrowych i śnieżnobiałych zębów

Nagromadzenie płytki nazębnej i kamienia może stanowić wstęp do znacznie poważniejszych dolegliwość dziąseł i zębów. Dlatego też tak ważna jest sprawna profilaktyka uprzedzająca bakterie. Jej istota sprowadza się do przyswojenia pewnych nawyków, które pomogą zadbać o piękny uśmiech i uniknąć potencjalnych komplikacji. Co zatem konkretnie należy robić? Oto sześć złotych rad profilaktyki zdrowych zębów: 

  • Przynajmniej raz na pół roku odwiedzaj swoją higienistkę, która dokładnie oczyści zęby.
  • Szczotkuj zęby przeciwbakteryjną pastą z fluorem.
  • Nitkuj zęby co najmniej raz dziennie, aby usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną spomiędzy zębów.
  • Używaj miękkiej szczoteczki do zębów dobrej jakości i wymieniaj ją co 3 miesiące.
  • Do codziennej higieny dodaj płyn do płukania jamy ustnej, aby wspomóc ochronę przed odkładaniem się płytki nazębnej i zapobiec zapaleniu dziąseł.
  • Jedz dobrze zbilansowane posiłki i szczotkuj zęby po przekąskach, aby ograniczyć powstawanie płytki nazębnej.

Nie odkładaj zdrowia na później! Umów się do Royal Dental na zabiegi higienizacyjne i już dziś zadbaj skutecznie o swój piękny uśmiech!Zapraszamy

nie ma dla nas nic cenniejszego od czasu naszych Pacjentów

Indywidualne podejście

W Royal Dental każdy pacjent to przede wszystkim człowiek zmagający się z specyficznymi dolegliwościami, któremu najskuteczniej może pomóc osobiste zaangażowanie naszego personelu i terapia skrojona na miarę konkretnego przypadku.

Klinika dla Ciebie

Dobre relacje z pacjentem to nasz priorytet od pierwszego dnia działania kliniki. W ślad za nimi idą najnowszy sprzęt w rękach profesjonalistów i komfortowe warunki leczenia. Te trzy aspekty pozwalają Royal Dental wyznaczać standardy nowoczesnej stomatologii.

Wykwalifikowani specjaliści

Do dyspozycji naszych pacjentów oddajemy zgrany zespół lekarzy stomatologów oraz psychoterapeutów stale podnoszących swoje kwalifikacje i prowadzących leczenie zgodnie z aktualnymi trendami w swojej sztuce.

Oferta skierowana również dla dzieci

W Royal Dental ze szczególną troską pochylamy się nad najmłodszymi pacjentami. Nasi stomatolodzy dysponują technologiami umożliwiającymi bezbolesne leczenie zębów oraz indywidualnym podejściem zapewniającym dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

GaleriaNajlepsza droga do zachowania pięknego uśmiechu

Implantologia
Najlepszy sposób na odzyskanie naturalnego uśmiechu
ZOBACZ
Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu
Digital Smile Design - przymierz swój nowy uśmiech przed leczeniem
ZOBACZ
Ortodoncja
Przygotuj się na coś wspaniałego - zacznij od nowego uśmiechu
ZOBACZ
Stomatologia estetyczna
Bezbolesne i skuteczne leczenie próchnicy
ZOBACZ

Certyfikaty doskonałości

NewsletterZapisz się do newslettera by być na bieżąco

Adres

Centrum Implantologii
i Ortodoncji Royal Dental
Walery Tarnawski

ul. Raciborska 69

44-200 Rybnik

Pn. – Pt.: 8:00 – 20:00

Sobota: 8:00 - 16:00

Royal Dental ChorzówNasza klinika w Chorzowie

Przejdź do strony